Jako kierownik ekipy przeprowadzkowej wielokrotnie stykałem się z problemem transportu pianin lub fortepianów. Dla osób nie mających żadnego pojęcia na temat takiej operacji najlepszym sposobem na relokację instrumentu jest wezwanie profesjonalnej ekipy zajmującej się transportem rzeczy wielkogabarytowych. Najczęstszym z zadań takich ekip jest właśnie transport materiałów wielkogabarytowych. Mówiąc prościej chodzi właśnie o duże i ciężkie instrumenty ale także sejfy, kasy pancerne czy maszyny przemysłowe.
Ciężar prawdziwym wyzwanie – przeprowadzki i transport pianin
Większość firm przeprowadzkowych jako materiał wielkogabarytowy określa przedmioty o wadze przekraczającej 120 kg. Tak naprawdę powodem takiej klasyfikacji jest ciężar jaki może przenosić pracownik pracujący na zwykłą, dzienną stawkę. Do relokacji ciężkich przedmiotów, wymaganych jest minimum czterech pracowników, przede wszystkim aby zapewnić bezpieczeństwo transportowanego gabarytu.
Częstym problemem, zwłaszcza podczas znoszenia lub wnoszenia ciężkich przedmiotów jest przechylanie się przenoszonego przedmiotu. Ci którzy nigdy nie widzieli jak wygląda transport pianin powinni wiedzieć iż pracownicy przeprowadzkowi czy też tragarze nie niosą go bezpośrednio w rękach – uniesienie tak wielkiego ciężaru na wysokość ramion, było by nadludzkim wysiłkiem. Natomiast noszą najczęściej za pomocą parcianych pasów oraz uchwytów.
Pierwsze „podejście”
Pierwsze „podejście” do transportu materiału wielkogabarytowego – zarówno pianina jak i na przykład maszyny przemysłowej czy lodówki laboratoryjne jest upięcie zgodnie z wypracowanym sposobem, parcianych pasów podtrzymujących – wyobraźmy sobie jak zabrać się do transportu sejfu – przecież nie ma nawet za co złapać. Dlatego właśnie taki przedmiot oplata się pasami i mocno zaciąga – pracownicy wykonując tak zwane rwanie, podnoszą przedmiot trzymając właśnie za parciany pas.
Podźwigniecie ciężaru jest największym problem podczas transportu pianina czy sejfu. Krok po kroku, pracownicy utrzymujący na swoich barkach ciężaru posuwają się po schodach. W tym przypadku najważniejsze jest utrzymywanie odpowiedniego przechyłu – mimo, że idący z przodu (podczas schodzenia) niosą większy ciężar, to jest im łatwiej gdyż mają mocniejsze uchwyty – natomiast pracownicy z tyłu muszą „uchodzić” z nogami – tak aby nie dostały się one pod przenoszony gabaryt.
Jak robią to profesjonalne firmy?
Nowoczesne firmy przeprowadzkowe specjalizujące się w transporcie pianin w Łodzi czy Warszawie, jako rynku dość wymagającym wykształcili specjalistyczne procedury działania. Przede wszystkim do każdego zlecenia przyjeżdża przedstawiciel handlowy który wycenia wartość usługi, oraz ocenia stopień trudności relokacji. Do przeprowadzki przyjeżdża starannie wyselekcjonowana ekipa, wyspecjalizowana w transporcie pianin czy przenoszeniu wielkogabarytowego oporządzenia laboratoryjnego czy wnoszenia AGD. Po zabezpieczeniu przedmiotu transportu, za pomocą foli zabezpieczających i spięciu pasami, do pracy przystępują tragarze firmy przeprowadzkowej i znoszą pianino do samochodu, gdzie za pomocą windy jest ono bezpiecznie ustawiane w kontenerze – mocowane do burt za pomocą klamr i pasów – bezpiecznie podróżuje do miejsca rozładunku.
Podsumowując:
- Zamawiając transport z wnoszeniem, poinformuj o wadze pianina,
- Pokaż drogę jaką pokona pianino w trakcie znoszenia przedstawicielowi firmy,
- Zamów zabezpieczenie instrumentu, lub wykonaj sam za pomocą stretchu lub taśmy klejącej,
- Usuń wszelkie zbędne przedmioty z „trasy wylotowej” pianina,
- Pamiętaj aby w nowym miejscu, podłożyć pod nóżki instrumentu filce lub płytki drewniane, aby zmniejszyć nacisk na podłogę.