Szansa na kredyt hipoteczny / kredyt mieszkaniowy

Zamierzasz kupić dom lub mieszkanie? Zastanawiasz się czy dasz sobie radę finansowo? Musisz wziąć kredyt? Zastanawiasz się czy istnieje w Twoim przypadku jakakolwiek szansa na kredyt hipoteczny? Musisz sobie opowiedzieć na kilka pytań a na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Wychodzę z założenia, że masz pracę stałą oraz że masz pewność, że w najbliższym czasie jej nie stracisz. W przeciwnym wypadku szansa na kredyt hipoteczny jest znikoma. Oczywiście istnieje kilka banków, które są w stanie dać klientowi kredyt hipoteczny bez zaświadczenia o stałej pracy (umowy o pracę na czas nieokreślony) jednak warunki otrzymania kredytu hipotecznego są w tym wypadku bardziej restrykcyjne. Trzeba znacznie więcej zarabiać i zaświadczyć, że praca taka przynosi w miarę stabilne dochody. Mimo wszystko liczona zdolność kredytowa jest gorsza co wpływa na to, że szansa na kredyt hipoteczny maleje.

Zdolność kredytowa liczona jest oczywiście od zarobków. Bank stara się określić ile pieniędzy pozostaje miesięcznie kredytobiorcy po opłaceniu rachunków oraz wykupieniu pożywienia na życie. Z tej właśnie pozostałej kwoty określa wysokość raty kredytowej. Im więcej pozostanie tym szansa na kredyt hipoteczny rośnie.

Wysokość raty kredytu rośnie wraz z długością okresu kredytowania. Jeśli więc potrzebujemy kwoty 300 tys na 30 lat a nasza zdolność na to nie pozwala, sprawdźmy czy szansa na kredyt hipoteczny się pojawi kiedy wydłużymy okres kredytowania do 40 lat. Wtedy zwiększy się ilość rat a ich wysokość zmaleje. Wtedy może się okazać, że mamy zdolność kredytową.

Każdy bank inaczej liczy zdolność kredytową. Jeśli więc w jednej placówce nie udzielono nam kredytu, w innej może pojawić się szansa na kredyt hipoteczny. Sprawdź więc kilka banków zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Jeśli nie masz zdolności kredytowej na wymarzony dom, może warto poszukać czegoś mniejszego? Niższa kwota nieruchomości to jednocześnie mniejszy kredyt, na który możemy sobie pozwolić.