Leczenie przypadków łysienia — poza usunięciem przyczyny, jeśli jest ona znana — sprawia poważne trudności. Przy chorobach wrodzonych leczenie jest praktycznie bezskuteczne. Łysienie pourazowe, po chorobach zakaźnych, porodzie i zatruciu cofa się przeważnie po pewnym czasie i włosy odrastają normalnie. Leczenia nie można jednakże zaniedbać, gdyż przyspiesza ono poprawę.
Najbardziej istotnym zagadnieniem jest leczenie łysienia plackowatego.
Leczenie miejscowe opiera się głównie na stosowaniu środków drażniących, wywołujących przekrwienie skóry (zaczerwienienie), które pobudza wzrost włosa. Są dostępne kosmetyki do włosów mające na celu zlikwidowanie owego schorzenia jednak lepiej w takiej sytuacji sięgnąć po leki w maściach, czy też w znaczącej liczbie przypadków w roztworach spirytusowych (tzw. mieszanki). Mieszanki wciera się w wyłysiałe ognisko 2—3 razy dziennie aż wystąpią podrażnień skóry. W razie silnego zaczerwienienia trzeba smarowanie na jakiś czas przerwać, w razie braku reakcji — wzmocnić skład mieszanki.
Różne typy leczenia łysienia
Leczenie fizykalne polega na naświetlaniu lampą kwarcową w dawkach rumieniowych bądź stosowaniu darsonwalizacji. Misją tych zabiegów jest również wywołanie pewnego podrażnienia skóry miejsc wyłysiałych. W razie braku reakcji można przed naświetlaniem lampą kwarcową smarować skórę lekami uczulającymi na światło, przykładowo olejkiem bergamotowym. Jakiś czas temu niektórzy uważają za słuszne stosowanie przy łysieniu plackowatym preparatów używanych przy leczeniu bielactwa, tj. meladininy, i to zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Jak wiadomo, środki te uczulają skórę na promienie ultrafioletowe.
Próby ukrycia łysienia
Makijaż ognisk łysienia plackowatego posiada na celu ukrycie przykrych następstw choroby, które powodują urazy i kompleksy psychiczne. W przypadkach rozległych przeróbek można ostatecznie obciąć włosy i nosić perukę. Pojedyncze ogniska, priorytetowo u kobiet można ukryć odpowiednim uczesaniem. W celu zamaskowania pojedynczych łysinek u brunetów można zamalować je farbą do włosów lub sadzą, które można nabyć w różnych sklepach fryzjerskich. Odrastający biały meszek nie nadaje się do farbowania, gdyż osłabia ono włosy, można go, jednakże smarować nalewką alkoholową na łupinach zielonych orzechów włoskich, która przyciemnia włosy.
Czy możliwe jest skuteczne leczenie łysienia?
Leczenie omawianych wyłysień jest trudne, długotrwałe i może być organizowane wyłącznie pod kontrolą lekarską. Szanse poprawy zależą od rozległości zmian, ich umieszczenia i wieku pacjenta. Przy wyłysieniu uogólnionym, czy też wężykowatym znacznie trudniej jest uzyskać poprawę. Z góry nie można przenigdy przewidzieć, czy w danym przypadku zostanie osiągnięta zadowalająca poprawa i jak prędko to nastąpi.