Podatek VAT a auto firmowe

Czy warto odliczać podatek od paliwa w aucie firmowym? Pytanie jest zupełnie tendencyjne i można je porównać do pytania „czy ja nie zarabiam zbyt dużo?” Oczywiście, że warto, w końcu są to koszta naszej firmy. Wrzucając paliwo w koszta zmniejszamy należny podatek vat i dochodowy, dzięki czemu więcej pieniędzy zostaje w naszej kieszeni. Ustawodawcy jednak wprowadzili szereg zmian w ustawie o możliwości odliczeń podatku, więc warto się zaznajomić z tymi nowościami.Ustawa jak i same wymogi uległy zmianie, co nie zmienia faktu, że odliczenie vat od paliwa obowiązuje – tylko na innych, nieco trudniejszych zasadach.

Zmiany są uzasadnione i osoby, które posiadają drogie ekskluzywne auta będą miały problemy z odliczeniem, ale osoby faktycznie korzystające z aut w firmie nie będą mieli większego problemu z rozliczeniem. Gra jest warta świeczki, paliwo idzie w górę i kosztuje już 5zł za litr, z czego 23% to podatek vat – który możemy odzyskać. To tak jakbyśmy kupowali paliwo po 4zł – czysty zysk. Nawet jeżeli nie posiadamy auta, które spełnia wymogi to warto zastanowić się nad zakupem takiego auta – w końcu wydanie 5 tys złotych na używane auto jest niczym w porównaniu z cenami paliw – interes szybko się zwróci.

Po dokładne informacje na temat wymogów samochodów, które mogą odliczać podatek vat z paliwa zapraszamy na specjalistyczne serwisy, które krok po kroku wyjaśniają problem odliczenia vatu. Ponadto takie serwisy z reguły poruszają inne kwestie jak podatki w firmie.