Problemy ze znalezieniem pracy wśród młodych ludzi dotykają głównie Francuzów, Ukraińców, Białorusinów, Brytyjczyków i Polaków. Trudność w wejściu na rynek i zdobycie podstawowego doświadczenia zawodowego staje się coraz trudniejsze. Krajowa gospodarka wyraźnie zwolniła, stąd problem pojawił się także z przyrostem nowych ofert pracy. Z drugiej strony absolwenci oczekują często wynagrodzeń, które nie są adekwatne do ich umiejętności lub wiedzy praktycznej. Gdyby jednak w Polsce przybywało prywatnych przedsiębiorstw, to nawet osoby, które są słabiej przygotowane bez problemu znalazłyby się w nowym środowisku.
Studenci są coraz częściej także źle przygotowywani. Wiedza jaką zdobywają na studiach nie ma przełożenia do wymagań jakie stawiają przed nimi przyszli pracodawcy. Co czwarty absolwent jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Szansa otwiera się dla osób, które odpowiednio wcześnie będą aktywnie uczestniczyły w bezpłatnych stażach i praktykach. Zdobycie kontaktów biznesowych, podstawowe rozpoznanie w środowisku daje podstawy do szukania pracy na wyższym lub lepiej opłacanym stanowisku.
Kilka kroków do sukcesu
Swoją karierę zawodową dobrze zacząć odpowiednio wcześnie. Już w liceum warto angażować się w wolontariat, koła przedmiotowe lub organizacje naukowe. Dzięki prostym na pozór zadaniom zyskuje się umiejętność pracy w grupie, zdobywania kontaktów i pozwala lepiej radzić sobie z zadaniami stresującymi. Dzięki takiemu podejściu oferty pracy będą w przyszłości atrakcyjniejsze.
Młodzi ludzie powinni także nabrać pokory do pracy i przyszłych zarobków. Drogi sprzęt elektroniczny i luksusowy samochód jest trudny do osiągnięcia nawet po kilku latach. Warto zaczerpnąć wiedzy na temat bieżącej sytuacji rynkowej od starszych osób, ponieważ życie różni się zasadniczo od tego jakie wzorce przekazują publiczne i prywatne media. Start w karierę zawodową zazwyczaj jest skromny, pełen osobistych wyrzeczeń – poprzeczka postawiona zbyt wysoko szybko rozczarowuje i bywa demotywująca dla młodych absolwentów. Praca i zarobki z tego tytułu uzależnione są od doświadczenia.
Praca – gdzie młodzi ludzie powinni szukać ofert pracy?
Rynek pracy wydaje się otwarty w branży gastronomicznej i turystycznej. Najwięcej ofert w biurach pośrednictwa dotyczy usług; stosunkowo najgorzej jest w handlu i ściśle określonej produkcji, gdzie szuka się wysokiej klasy specjalistów. Centra usługowe gwarantują dość elastyczne warunki i dynamiczny rozwój osobisty. Niższe wymagania kwalifikacyjne nie muszą być jednoznaczne z gorszymi płacami lub warunkami pracy. Firmy cenią sobie stabilną pozycję na rynku, dlatego wiele z nich jest w stanie zapewnić przyszłym pracownikom odpowiednie kursy i szkolenia zawodowe. Wielu przedsiębiorców podkreśla, że stale rotujący się pracownicy są zazwyczaj niezadowoleni z efektów i nie gwarantują odpowiednich profitów. Ścisła współpraca z korporacją może być szansą do wolnego, ale regularnego awansu.
Zasady współpracy z polskimi przedsiębiorstwami i krótka prognoza rynkowa
Chociaż wcześniej wspominaliśmy, że jednak są sposoby, dzięki którym młodzi ludzie mogą łatwiej znaleźć się w środowisku zawodowym to nadal czeka na nich wiele barier stricte formalnych. Sytuacje patologiczne jakimi są umowy o dzieło przedłużane z roku na rok trwale obniżają morale pracownika, a niekiedy rodzą także poważne napięcia. Ofert etatów jest nadal bardzo mało. Szansą na dodatkowy dochód dla młodych ludzi jest telepraca i założenie własnej działalności gospodarczej. Mikro przedsiębiorcy są dzisiaj stale powiększającą się grupą specjalistów, którzy są najaktywniejsi na rynku pracy. Chociaż są zmuszeni do opłacania comiesięcznych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to w ogólnym rozrachunku zarabiają więcej niż pracownicy etatowi. Zarabianie pieniędzy może być efektywne, jednak wymaga to kreatywności.